Strażackie hełmy paradne i halabardy – z wizytą u Pana Edwarda Mróz

Powiększ obraz

„Talent był i pozostanie darem,

za który odpowiadają wszyscy,

choć otrzymuje go tylko jednostka”

 K. Jarkiewicz

Zaczęło się od dwóch a dziś jest ich ponad trzysta, tyle liczy kolekcja paradnych hełmów strażackich, które z wielką pasją, zaangażowaniem i dokładnością wykonuje Pan Edward Mróz wraz ze swoim synem Wojciechem.

Początek wykonywania i kolekcjonowania tego typu hełmów przez naszego wykonawcę  sięga lat 80, kiedy w 1983r. został poproszony przez strażaków OSP w Trześniowie o wykonanie hełmów potrzebnych do pełnienia warty przy Bożym Grobie. I tak do dziś Pan Edward wykonuje  hełmy, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko na naszym ternie ale w całej Polsce, wystawiane były w różnych muzeach i na uroczystościach związanych ze strażakami i nie tylko, m. in. w Lubuskim Muzeum Pożarnictwa, na konferencji „Przyszłość rolnictwa” w Warszawie, wystawa w Kościelisku oraz w Rymanowie, Muzeum Podkarpackim w Krośnie oraz Lesku, Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Muzeum w Kętrzycy Leśnej, Muzeum Regionalnym w Brzozowie, na Międzynarodowych Zawodach Sikawek Konnych w Trzebiatowie oraz Wolborzu, uroczystościach Wojewódzkich Dni Strażaka w Kalwarii Pacławskiej.

Hełmy Pana Edwarda zawędrowały również poza granice naszego kraju. Hełm z Trześniowa znajduje się w Izbie Pamięci poświęconej poległym strażakom i policjantom 11 września 2001r.w wyniku ataku terrorystycznego na Word Trade Center w Nowym Jorku – wręczony przez Marka Borowskiego ówczesnego Marszałka Sejmu, w Czechach wręczony przez delegację polskiego Instytutu Naukowo-Badawczego, a także we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji, Francji, Danii.

Przez galerię hełmów zgromadzoną w trzech pomieszczeniach przewijają się setki, a może i setki tysięcy osób, które podziwiają talent i pasję Pana Edwarda. Dziś, 22 lipca, my mieliśmy zaszczyt oglądać te wspaniałe, samodzielnie wykonane dzieła. Każdy z uczestników dostał kalendarzyk oraz plakat z fotografiami hełmów, a czego się dowiedzieli i co zobaczyli na długo zostanie w ich pamięci.

Serdecznie dziękujemy Panu Edwardowi za poświęcony nam czas, miłe przyjęcie oraz ciekawe opowieści. Życzymy wielu dalszych sukcesów w realizowaniu swoich pasji i marzeń.

A. Skrabala

[Not a valid template]