W uchwale o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza, w dwudziestą rocznicę śmierci poety, oddajemy hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę.
Co roku Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej wybierają patronów na kolejny rok. Najczęściej są to zasłużone osoby, których okrągła rocznica urodzin lub śmierci przypada w danym roku. Wśród patronów tego roku, wybranych przez Senat jest Czesław Miłosz– poeta, prozaik, eseista, tłumacz, laureat Nagrody Nobla. Senatorowie podkreśli wysoką rangę twórczości Czesława Miłosza. „Jest to poezja zmysłów i intelektu, szczegółu obyczajowego i syntezy dziejowej, poezja metafizyczna, a zarazem silnie związana z biografią autora”.
Chcąc uczcić pamięć o pisarzu, Samorząd Uczestników ŚDS przygotował montaż słowno-muzyczny, poświęcony twórczości naszego noblisty. Spotkanie to miało na celu przybliżenie najważniejszych faktów z życia poety oraz jego twórczości. Wysłuchaliśmy znane i cenione utwory: Który skrzywdziłeś, Emigrować, Orfeusz i Eurydyka, Sens. Na zakończenie wysłuchaliśmy jeden z najpiękniejszych i najbardziej przejmujących wierszy poety, wielokrotnie interpretowanego przez muzyków, „Piosenki o końcu świata” w wykonaniu Agy Zaryan.
W czerwcu swoje urodziny obchodzili także nasi uczestnicy – Helena, Beata oraz Zbigniew. Naszym solenizantom zaśpiewaliśmy tradycyjne sto lat i złożyliśmy życzenia.
M.B.