Wycieczka do Dukli

Powiększ obraz

Już po raz drugi Środowiskowy Dom Samopomocy w Izdebkach zorganizował jednodniową wycieczkę, w której uczestniczyli nasi podopieczni oraz ich rodziny.

Tym razem postanowiliśmy odwiedzić Duklę oraz Rymanów Zdrój.

Dukla to miejsce kultu Św. Jana, na które składają  się: kościół klasztorny w Dukli, kościół Na Puszczy i kaplica przy Złotej Studzience na Cergowej.  

Pierwszym punktem programu była Trzciana, w której znajduje się  pustelnia św. Jana z Dukli. To właśnie tutaj liczne rzesze pielgrzymów przychodzą, modlą się i proszą o wsparcie w trudnych momentach. To niezwykle urocze i ustronne miejsce a tym samym skłaniające do refleksji.

Tzw. Kościół Na Puszczy został założony w 1769 r. przez oo. bernardynów z Dukli.

To właśnie na  tych wzgórzach, w odosobnieniu żył pobożny zakonnik.   
Poniżej świątyni znajduje się kamienna grota ze źródłem św. Jana. Zakonnik czerpał z tego źródła wodę do picia. Dziś w okresie od maja do października wielu pielgrzymuje tutaj do kościółka i po wodę, ponieważ przynosi ona ulgę w wielu dolegliwościach i chorobach. Tutejszymi szlakami, szukając śladów pokornego zakonnika, wędrował też ks. Karol Wojtyła ze swoimi studentami, o czym świadczą wpisy w księgach pamiątkowych. Po latach, powrócił, by jeszcze raz modlić się przed relikwiami św. Jana, a w pobliskim Krośnie wynieść go do chwały ołtarzy.

Kolejnym miejscem związanym z kultem Św. Jana było Sanktuarium Św. Jana z Dukli – Klasztor OO. Bernardynów. Właśnie tutaj ks. Artur Dyrda odprawił mszę św. w intencji uczestników i pracowników ŚDS oraz ich rodzin.

W drodze powrotnej udaliśmy się do Rymanowa, gdzie znajduje się grobowiec Anny Potockiej – ostatniej właścicielki dworu w Izdebkach, na którym złożyliśmy  kwiaty i zapaliliśmy znicze ku  pamięci zmarłej.

Podczas pobytu w rymanowskim uzdrowisku nie mogliśmy pominąć spaceru pięknymi alejkami, odpoczynku w  kawiarni oraz zakupu pamiątek.

B.Lityńska