Bądźmy dumni z Polski!

Powiększ obraz

,,Maj – rocznica pięknych serc!
Maj – rocznica wielkich myśli,
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają, ci co przeszli.
Choć przeminął dawno wiek,
Dawne hasła się zmieniły,
Orzeł począł nowy bieg.
Lecz z przeszłości czerpał siły.”

 

 

Pierwsze 3 dni maja to święta z wieloletnią tradycją. Krótkie przypomnienie historii tych świąt postanowił przybliżyć nam Samorząd Uczestników.

– 1 Maja to Międzynarodowe Święto Pracy, które obchodzone jest na całym świecie. W  Polsce, od 1950 roku jest dniem wolnym od pracy.

– 2 Maja – Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów naszej tożsamości narodowej. Biały pas odnosi się do orła a obszar czerwony nawiązuje do tarczy herbowej. W 1980 roku ostatecznie określono odcienie barw. Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych, dlatego tym bardziej powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić, przecież w każdym z Nas bije biało- czerwone serce.

-3 Maja – Święto Narodowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, co miało miejsce w 1791 roku. Pierwszy raz Święto 3 Maja obchodzono w 1919 roku, czyli po tym, kiedy Polska odzyskała niepodległość.

Zachęcamy wszystkich Polaków do uczczenia tych dni, poprzez wywieszenie na swoich posesjach flagi Polski. Pamiętajmy jednak, aby używać flagi z czcią i szacunkiem.

 

 

G.M