Maria Konopnicka patronką roku 2022

Powiększ obraz

„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, Nie damy pogrześć mowy! Polski my naród, polski lud, Królewski szczep piastowy, Nie damy, by nas zniemczył wróg… – Tak nam dopomóż Bóg!“  

Maria Konopnicka

 

W tym roku przypada 100 rocznica śmierci pisarki Marii Konopnickiej, wybitnej polskiej pisarki, poetki i publicystki. Z tej okazji Sejm Rzeczpospolitej Polskiej postanowił, że obecny rok zostanie poświęcony tej niezwykłej osobie i twórczyni tekstów kształtujących tożsamość narodową.

Chcąc uczcić pamięć pisarki my również włączyliśmy się w ogólnopolskie obchody Roku Marii Konopnickiej. Podczas spotkania mieliśmy okazję przypomnieć sobie życie i twórczość tej wybitnej poetki, która jest ciągle aktualna, mimo upływu lat. Wysłuchaliśmy znane i cenione utwory o tematyce patriotycznej, które do dziś wzruszają oraz budzą ogromny podziw dla jej talentu i kunsztu pisarskiego: „Rota”, „Pieśń o domu”, „Tam w moim kraju”, „Ojczyzna moja” i inne. Na zakończenie wspólnie obejrzeliśmy film o Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, gdzie są gromadzone i przechowywane dobra kultury po wybitnej poetce.

M.B