Muzeum Pożarnictwa w Starej Wsi

Powiększ obraz

Dnia 05.05.2015r.  uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy im. Anny w Izdebkach odwiedzili Podkarpackie Muzeum Pożarnictwa w Starej Wsi, które jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Brzozowie.

Muzeum mieści się w sześciu pomieszczeniach. Gromadzi urządzenia i narzędzia gaśnicze, archiwalia pożarnicze i eksponaty związane z kulturą ludową. Uczestnicy mogli obejrzeć ekspozycję sikawek ręcznych i motopomp używanych przez naszych przodków  do walki z żywiołem ognia. Obejrzeli zgromadzone w gablotach liczne dokumenty, odznaczenia, dyplomy oraz fotografie strażaków zasłużonych dla rejonu brzozowskiego. Zobaczyli chorągwie strażackie z czasów zaboru austriackiego oraz chorągiew Ochotniczej Straży Ogniowej z Brzozowa. Wyjątkowe   zainteresowanie wzbudził konny wóz strażacki i  samochód gaśniczy ,,Star N71”, w którym każdy uczestnik mógł usiąść za     kierownicą  i poczuć się jak prawdziwy strażak. Wśród zbiorów strażackich szczególną uwagę uczestnicy zwrócili na hełmy paradne oraz patrona strażaków  św. Floriana wykonanego z produktów rolnych.

Zwiedzenie muzeum nie byłoby tak fascynujące gdyby nie ciekawy sposób opowiadania historii przez Pana Marka Marańskiego, który pokazując nam różnorodne zbiory przybliżył nam wiedzę z dziedziny  pożarnictwa. Za poświęcony nam czas DZIĘKUJEMY !

G. Matwijczyk

[Not a valid template]