Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu

Powiększ obraz

Wiek senioralny nie przekreśla aktywności człowieka. Emerytura to dla wielu oczekiwany okres życia, ale nie oznacza on, że można spocząć na laurach. Dowodem na to są odwiedziny Środowiskowego Domu Samopomocy im. Anny w Izdebkach przez  Grupę Turystyczną Seniorów z Sanockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jana Grodka w Sanoku. 

 

Seniorzy w ramach tzw. „turystycznych jednodniówek” odwiedzili Izdebki – najdłuższą miejscowość w Gminie Nozdrzec. Swoją podróż rozpoczęli pieszo z Wydrnej, przemierzając malowniczą trasę przez serpentyny. Kolejnymi punktami pobytu w naszej miejscowości były: Pomnik Konstytucji 3 Maja, Grób Nieznanego Żołnierza, kościół parafialny pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, cmentarz, na którym spoczywa płk Jan Kazimierz Kamieniecki herbu Pilawa oraz Henryka z Bukowskich Zakliczyna.

Mimo, iż słuchaczom SUTW nie brakuje zapału i wigoru, nie mniej jednak każdy potrzebuje chwili odpoczynku. W związku z tym, mieliśmy zaszczyt gościć seniorów w naszym Domu. Byliśmy zdziwieni, że nasi  goście byli  tak doskonale przygotowani do wyprawy zarówno pod względem kondycji fizycznej jak również mogli poszczycić się  wiedzą na temat historii Izdebek oraz związanych z nimi twórców.  Przy tej okazji kierownik grupy – Pan Zbigniew Sabat, zacytował fragmenty książki izdebskiego prozaika – Augustyna Barana oraz nawiązał do twórczości naszego uczestnika Jana Organa, który chętnie zaprezentował kilka wierszy własnego autorstwa oraz zarys historii dworu, który obecnie jest siedzibą naszej placówki.

Seniorzy chętnie obejrzeli prace wykonane przez uczestników ŚDS oraz zwiedzili pomieszczenia, w których na co dzień realizowane są treningi umiejętności dla uczestników zajęć. Na zakończenie spotkania goście otrzymali materiały promujące walory przyrodniczo-turystyczne Gminy Nozdrzec.

Okazuje się, że każdy wiek może mieć swoje przyjemności. Można być szczęśliwym także w starszym wieku, bo szczęście to niekoniecznie majątek, a pogoda ducha, przyjaźń, radość z życia takiego, jakim obdarzył nas los.

K. Dyrda