Pielęgnujemy pamięć o zmarłych

Powiększ obraz

„Spieszmy się kochać ludzi
tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą
nie zawsze powrócą”
– napisał nieżyjący już ks. Jan Twardowski.

 

Święto Zmarłych to szczególny dzień w naszej chrześcijańskiej kulturze, w naszej kultywowanej od dawna obyczajowości. Poświęcamy go pamięci ludziom, którzy odeszli: znajomym, bliskim, nieznanym bohaterom naszej historii.

1 listopada to dzień, w którym pamiętamy o wszystkich zmarłych, to czas zadumy i refleksji,  dzień w którym  odwiedzamy groby naszych bliskich. Groby te są zadbane, pięknie przystrojone chryzantemami, kolorowymi stroikami i płonącymi zniczami. Niestety, z różnych przyczyn istnieją groby, o których nikt już nie pamięta, nikt ich nie sprząta ani nie przystraja w kolorowe kwiaty. Pielęgnując pamięć o tych, którzy odeszli, uczestnicy  naszego Domu wraz z  uczniami z Gimnazjum Nr 1 w Izdebkach w ramach zajęć integracyjnych postanowili również przygotować zapomniane groby do tego listopadowego święta. Wspólnie wybrali się na najstarszy izdebski cmentarz, na którym znajduje się wiele opuszczonych grobów. Oczyścili  je z chwastów jak również usunęli znajdujące się wokół nich śmieci.

Nasi podopieczni nie zapomnieli także o grobach zmarłych uczestników ŚDS oraz postaciach związanych z historią Izdebek. Na każdym z tych grobów pozostawiali znak naszej pamięci w formie symbolicznego stroika oraz znicza.

K. Dyrda

[Not a valid template]