Skarby Muzeum Jezuitów w Starej Wsi

Powiększ obraz

W dniu 23 października grupa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy im. Anny w Izdebkach zwiedziła Muzeum Jezuitów, które mieści się w późnobarokowym Sanktuarium Maryjnym w Starej Wsi.

Muzeum posiada kolekcje sztuki sakralnej i rzemiosła artystycznego XVI-XX w. Sale muzealne gromadzą bogate zbiory malarstwa olejnego, rzeźb, złotnictwa i rękodzieła artystycznego. Podczas zwiedzania mogliśmy obejrzeć kolekcję szat liturgicznych jak również unikatowe pamiątki związane ze świętymi i wielkimi postaciami Kościoła. Na szczególną uwagę zasługują pamiątki po Janie Pawle II podarowane przez kardynała Stanisława Dziwisza m.in. jeden z ostatnich ornatów papieża, w którym odprawiał mszę w kaplicy Pałacu Watykańskiego oraz stuła którą miał podczas mszy w Rzymie w 50 rocznicę swych święceń kapłańskich. Są też kielich z pateną, przybornik do papieru z czarnej skóry, długopis i biała chusteczka podpisana po hiszpańsku imieniem papieża.

W kolejnych salach muzeum podziwialiśmy pamiątki misyjne polskich jezuitów przywiezione z Azji, Australii i Oceanii, obu Ameryk oraz oglądaliśmy szopki bożonarodzeniowe pochodzące z najbardziej egzotycznych zakątków świata.

Na szczególną uwagę zasługuje również relikwiarz, w którym przechowywana jest kość przedramienia ks. Piotra Skargi SJ.

Zwiedzanie zakończyliśmy wspólną modlitwą przed ołtarzem głównym bazyliki starowiejskiej, gdzie znajduje się cudowny obraz przedstawiający scenę zaśnięcia i wniebowzięcia NMP. Jest to kopia obrazu, gdyż oryginał spłonął w ,,tajemniczych okolicznościach” w 1968 r. a jego resztki widzieliśmy wcześniej w gablocie muzealnej.

G. Matwijczyk