Spotkanie z artystą ludowym – Henrykiem Ciporą

Powiększ obraz

„Krzywe jest dla Henryka Cipory domem,

A Henryk Cipora jest Krzywego – dumą”

Słowa te zamieścił Waldemar Bałda w książce pt.:„Henryk Cipora Artysta z Krzywego”.

Pan Henryk Cipora to rzeźbiarz wyjątkowy: zaczynał późno, nigdy i u nikogo nie uczył się rzemiosła, choć bazował na naturalnych uzdolnieniach, nie zatrzymał się na poziomie amatorskim, lecz dążył do poziomu, jeśli nawet nie godnego akademika, to na pewno zasługującego na miano profesjonalnego.

Podczas spotkania  uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Izdebkach, które miało miejsce  w dniu 12. 04. 2016 r. w domu artysty, Pan Henryk  opowiadał wiele fascynujących historii ze swojego życia, przedstawił etapy rozwoju swojej twórczości. Przez całe życie musiał pokonywać wiele trudności nie tylko tych związanych z twórczością ale także i zdrowotnych. Jego dzieła można zobaczyć w wielu miejscach. Najczęściej znajdują się w kościołach, sanktuariach. Zaszczytem dla Pana Henryka Cipory  było przekazanie jego dzieła Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II na audiencji mieszkańców gminy Dydnia w Castel Gandolfo, 21 sierpnia 1999r.

Uczestnicy oraz pracownicy, którzy mieli okazję spotkać się z rzeźbiarzem, chylą czoła przed wielkim mistrzem naszego regionu i dziękują za wspólnie spędzone chwile. Mamy nadzieje, że to nie było nasze pierwsze i ostanie spotkanie a w przyszłości będziemy mogli gościć artystę w naszej placówce.

 

B. Lityńska

 

[Not a valid template]