Światowy Dzień Chorego

Powiększ obraz

Od 1993 roku obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Został on ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 11 rocznicę zamachu na Placu Św. Piotra oraz w dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Święto co roku ma zwrócić uwagę na problem chorych, którzy potrzebują wsparcia i modlitwy.  

 

Tegoroczne orędzie papieskie zatytułowane zostało: «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię» (Mt 11, 28). Również delegacja z naszego Domu wzięła udział w Mszy Świętej w Bazylice Mniejszej pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie. Uroczystościom  przewodniczył ks. Marcin Hunia – diecezjalny duszpasterz chorych.

Ks. Marcin zwrócił uwagę na ważne miejsce chorych w Kościele. Zachęcał wszystkich do modlitwy, korzystania ze wstawiennictwa innych ludzi, a przede wszystkim do spotkań z Jezusem w Eucharystii. – Moi drodzy, na każdą naszą Eucharystię przynośmy nasze cierpienia, przenośmy nasze krzyże, nasze trudy dnia codziennego i mówmy o nich Panu Jezusowi – to On nas pokrzepi, On da nam ukojenie, On sprawi, że pomimo ciężkiego nieraz życia na naszych ustach chociaż na chwilę będzie mógł zagościć uśmiech. Bo przecież każda Msza Święta, to znak Jego miłości do nas, to znak Jego wielkiej obecności wśród nas – mówił duszpasterz. Zachęcał do częstego przyjmowania Komunii Świętej i innych sakramentów. Zwrócił też uwagę na potrzebę wdzięczności wobec wszystkich, którzy służą ludziom chorym.

W czasie Eucharystii wierni mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Modlitewne spotkanie zakończyło się adoracją prowadzoną przez ks. prał. Józefa Kasperkiewicza oraz błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na sposób tego, udzielanego w Lourdes.

                                                                                                 G. Matwijczyk