Światowy Dzień Chorych

Powiększ obraz

W piątek, 11 lutego, w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Św., z okazji  XXX  Światowego Dnia Chorego. Uroczystościom w Bazylice Mniejszej pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie przewodniczył abp Adam Szal.

 

W homilii metropolita przemyski rozwinął hasło tegorocznego Światowego Dnia Chorych: Bącie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny (Łk 6,36). Zachęcał wszystkich aby naśladować Chrystusa pamiętając o tym, czego uczy papież Franciszek ukazując Miłosierdzie Boże, które jest  nieustannie wierne, czułe, stałe i całkowicie darmowe. Nasze naśladownictwo ma polegać nie tylko na niesieniu pomocy, ale także towarzyszeniu człowiekowi choremu, cierpiącemu nie tylko przez modlitwę ale i nasze gesty i czas, który im poświęcimy. Abp podkreślił rolę placówek opiekujących się chorymi. Wspomniał o Szpitalu Specjalistycznym im. ks. Bronisława Markiewicza w Brzozowie, przybliżając wrażliwość i ludzkie serce wśród personelu.

Metropolita przemyski udzielił sakramentu namaszczenia chorych, który wywarł w uczestnikach głębokie, religijne przeżycie. Dodał im sił  i umocnił w zachowaniu chrześcijańskiej postawy w chwilach cierpienia.

Modlitewne spotkanie zakończyło się adoracją z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na sposób błogosławieństwa udzielanego w Lourdes.

G.M.