Co skrywa sanockie muzeum?

Powiększ obraz

W sanockim zamku znajduje się muzeum historyczne, które kryje w swoich murach wiele drogocennych eksponatów. Miedzy innymi: sztukę cerkiewną XII-XX wieku, sztukę sakralną XV-XIV wieku, sztukę współczesną, zbrojownię i bunkier, ceramikę pokucką, galerie Zdzisława Beksińskiego i inne cenne  dzieła.

 

Pierwszy sanocki zamek wybudował na miejscu drewnianego ruskiego grodu król Kazimierz Wielki. W zamkowych komnatach odbyło się wesele króla Władysława Jagiełły z trzecią żoną Elżbietą Granowską. W latach 1523-1548 starosta sanocki Mikołaj Wolski, z polecenia królowej Bony, przebudował średniowieczny zamek na renesansową rezydencję. W swojej historii zamek zmieniał swój pierwotny wygląd, zależnie od upodobań i gustu kolejnych gospodarzy.

W dniu 22.02.2021 r., w ścisłym reżimie sanitarnym, mieliśmy okazję zwiedzić zamek i poznać historię poszczególnych wystaw i wydarzeń. Swoją wędrówkę zaczęliśmy od zbrojowni i bunkru, podążając za strzałkami, które prowadziły nas przez różne wystawy. Zachwyceni odkrywaniem tajemnic zamku, podziwialiśmy dzieła jakich wcześniej nie mieliśmy okazji zobaczyć. Był to udany dzień powrotu do historii i nie tylko.

Dziękujemy osobom, które tworzą tego rodzaju miejsca, za ich trud i pracę wkładaną w uświetnienie muzeum.  To dzięki ich pasji każdy z nas zwiedzając wystawę  i ekspozycje muzealne, może poznawać historię.

A. G.