Już wiemy, że drewno jest z lasu…

Powiększ obraz

W czwartkowe przedpołudnie delegacja uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy im. Anny wyjechała do Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta w Brzozowie aby obejrzeć wystawę pn. ,,Drewno jest z lasu…”. Wystawa została przygotowana z okazji jubileuszowej XX Submisji Drewna Cennego ,,Krosno 2019”.

Drewno spotykamy w codziennym życiu na każdym kroku, mimo iż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Oglądając się wokół siebie zapewne spostrzeżemy wiele elementów wykonanych z drewna lub powstałych w skutek jego przerobu. Poszczególne części ekspozycji w brzozowskim ratuszu bardzo dobrze nam to ukazują. Przedstawiają znaczenie drewna w przyrodzie, jego pozyskiwanie z lasu i przerób na tartaku.

Szacuje się, że istnieje około 30 tysięcy zastosowań. Drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek, materiałów biurowych oraz dzieł sztuki świeckiej i sakralnej.

Wśród wystawionej ekspozycji mogliśmy również zobaczyć tablice informujące nas o budowie pnia drzewa oraz jego systemu korzeniowego w zależności od gatunku. Poznaliśmy drzewa o najlepszej wartości opałowej, ich łupliwości, czasu suszenia i cech spalania w domowych piecach i kominkach. Każdy z nas po obejrzeniu wystawy zrozumiał, że drewno to nie surowiec ale materiał do realizowania swoich pasji.

G. Matwijczyk