Jak pomóc ptakom przetrwać zimę… – zasady dokarmiania ptaków

Powiększ obraz

Zima to czas, kiedy ptaki wymagają troski i pomocy ze strony człowieka. Powinniśmy jednak wiedzieć jak prawidłowo o nie dbać, aby im nie zaszkodzić. Taką wiedzę przybliżyła naszym uczestnikom pani Urszula Barć z Nadleśnictwa Brzozów, podczas spotkania zorganizowanego 27 listopada br. w naszym Domu.   

                                             

W czasie spotkania uczestnicy dowiedzieli się, że pokarm dla ptaków powinien być jak najbardziej podobny do tego, który jedzą w naturze. Przede wszystkim nie może on zawierać soli, substancji konserwujących i innych dodatków chemicznych, gdyż ptasi organizm nie jest przystosowany do ich wydalania, więc stają się dla niego truciznami. Najlepiej wysypywać im ziarna zbóż, kasze, płatki owsiane, nasiona zawierające dużo tłuszczu takie jak słonecznik i siemię lniane. W karmniku powinna pojawić się również słonina, ale tylko świeża, w żadnym wypadku solona lub wędzona. Oprócz słoniny może być łój lub wytopiony tłuszcz wymieszany z nasionami. Powinniśmy jednak pamiętać aby produkty, którymi dokarmiamy ptaki nie były stare, spleśniałe, skwaśniałe lub zanieczyszczone. Należy również   podawać je w niewielkich ilościach, systematycznie i w stałych miejscach.

Na koniec spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań pani Urszuli i ochoczo z tej możliwości skorzystali. Pytania były przeróżne, ale nasz Gość na wszystkie udzielał fachowej i wyczerpującej odpowiedzi. Dzięki tym zajęciom uczestnicy nie tylko poszerzyli wiadomości o lesie i jego mieszkańcach ale również poznali zasady ochrony przyrody i opieki nad ptakami w okresie zimowym. Efektem zajęć było również zamontowanie karmnika przed budynkiem ŚDS, który  ma być regularne zaopatrywany  w pokarm dla ptaków przez całą społeczność Domu.

G. Matwijczyk