Na ludową nutę…. spotkanie z kapelą Warzanie

Powiększ obraz

W rytmie oberków, polek, walczyków i piosenek biesiadnych upłynęło środowe przedpołudnie w Środowiskowym Domu Samopomocy im. Anny w Izdebkach, który odwiedziła kapela Warzanie.

Kapela powstała w 1995 roku z inspiracji Pana Juliana Dudy. Początkowo pod nazwą Młodzi Warzanie występowała u boku i w strojach „starej” kapeli Warzanie. W 2003 roku przyjęła nazwę Warzanie i pod tą nazwą występuje do dzisiaj. W skład kapeli wchodzą głównie członkowie rodziny założyciela kapeli:
Jan Duda –akordeon,
Robert Duda – skrzypce II,
Zbigniew Duda – cymbały,
Maciej Duda – basy,
Łukasz Czernich- klarnet I,
Marcin Czernich – klarnet II,
Andrzej Kłak – skrzypce I,
Karolina Potoczna – skrzypce sekund.
Na przestrzeni lat kapela święciła sukcesy na licznych konkursach i przeglądach o zasięgu krajowym m.in. trzykrotnie uczestniczyła w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, gdzie w latach 1997 i 1998 została laureatem w konkursie Duży Mały. Oprócz występów konkursowych kapela uczestniczy w Zjazdach Kapel, imprezach okolicznościowych, szkolnych i religijnych, przyczyniając się tym samym do promocji naszej gminy, jak również podtrzymywania tradycji muzycznych naszego regionu.
Z przyczyn zawodowych kapela nie mogła wystąpić w pełnym składzie, mimo tego koncert ujawnił wielki kunszt muzyczny zespołu.
Nasi uczestnicy, którzy uwielbiają muzykę, mieli okazję zapoznać się na żywo z repertuarem muzycznym grupy, który przyniósł im laury na licznych przeglądach. Uczestnicy żywo reagowali na poszczególne piosenki, nagradzali je burzliwymi oklaskam i sami włączali się do śpiewu. Był to niezwykle radosny koncert, zwłaszcza dla tych uczestników, którzy wcześniej również występowali w kapelach bądź zespołach muzycznych. Pomysł na organizację koncertu okazał się bardzo udanym prezentem świątecznym i potwierdził maksymę, że muzyka łączy pokolenia.

K. Dyrda

[Not a valid template]