Odwiedziliśmy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli

Powiększ obraz

W szczególności jesteśmy zachęcani do uznania,
że mamy „dokoła siebie mnóstwo świadków”,
którzy nas wspierają,
abyśmy nie zatrzymywali się w drodze,
którzy pobudzają nas
do kontynuowania naszej drogi do celu”

Papież Franciszek

 

 Kierując się powyższym wezwaniem „O powołaniu do świętości w świecie współczesnym”, wyruszyłyśmy w drogę śladami św. Andrzeja Boboli. Przystankiem naszej wycieczki-pielgrzymki była Strachocina, gdzie ponad cztery wieki temu przyszedł na świat św. Andrzej Bobola – patron Polski, jezuita, misjonarz i kaznodzieja.

Kościół parafialny  pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej stał się sanktuarium św. Andrzeja Boboli. To w tym miejscu dowiedzieliśmy się o życiu męczennika. Wewnątrz  kościoła podziwialiśmy piękne witraże, ołtarz i relikwie w krzyżu świętego męczennika i starą, kamienną  chrzcielnicę, w której prawdopodobnie był chrzczony.

Zwiedzanie Strachociny dopełnił pobyt na Bobolówce, gdzie znajduje się kaplica polowa, wzniesiona jako pomnik męczeńskiej śmierci św. Andrzeja. Corocznie  w tym miejscu odbywają się uroczystości ku czci patrona Polski, z udziałem licznych pielgrzymów. Poniżej kaplicy znajdują się Dróżki tajemnic bolesnych Pana Jezusa i św. Andrzeja, kapliczki różańcowe, figurki świętych, które pięknie wkomponowują się w modlitewny krajobraz Bobolówki i podkreślają sakralny charakter tego miejsca.

 Mamy nadzieję, że  św. Andrzej Bobola, pomoże nam, być prawdziwymi świadkami wiary i miłości, abyśmy umieli  uśmiechać się do ludzi i potrafili  używać słów: przepraszam i przebaczam.

M. B.