Poznaliśmy historię życia abpa Ignacego Tokarczuka

Powiększ obraz

Ks. Abp Ignacy Tokarczuk (1918–2012) – polski biskup rzymskokatolicki, od 1993 arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej. Jeden z najwybitniejszych pasterzy Kościoła w Polsce, gorący patriota i świadek wiary.

 

Właśnie ten niezłomny duszpasterz został wybrany na Patrona Szkoły Podstawowej w Końskiem (Gmina Dydnia). W budynku tamtejszej szkoły usytuowane zostało muzeum poświęcone życiu i działalności ks. abpa Ignacego Tokarczuka. W przygotowanej specjalnie sali wyposażonej w wystawowe gabloty oraz sprzęt audiowizualny, zgromadzone zostały pamiątki i rzeczy codziennego użytku, którymi posługiwał się duchowny. W sali podziwiać można archiwalne zdjęcia upamiętniające drogę życiową. W zbiorach znajduje się również film poświęcony jego życiu  a także tablice informacyjne przedstawiające  najistotniejsze wydarzenia, działalność oraz podróże duchownego.

Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale z pewnością są ludzie niepowtarzalni. Taki był arcybiskup Tokarczuk. Jego dziedzictwo jest nie tylko materialne, w postaci setek kościołów, ale także duchowe. Wystawa jest opowieścią o człowieku całkowicie oddanym Bogu i ludziom.

M. Baran