W ramach „Narodowego Czytania”w naszym Domu zagościła twórczość Adama Mickiewicza

Powiększ obraz

Od jedenastu lat w całej Polsce w pierwszą sobotę września przeżywamy święto polskiej literatury i czytelnictwa. Narodowe Czytanie to wydarzenie, które na stałe wpisało się w życie kulturalne i społeczne naszego kraju.

 

Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej.

Tak jak w poprzednim roku uczestnicy naszego Domu postanowili włączyć się  w tę czytelniczą kampanię promowaną  przez Parę Prezydencką. Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji. Wysłuchaliśmy również życiorysu Adama Mickiewicza oraz krótkiego wprowadzenia w klimat ballad i romansów. W dalszej części uczestnicy biorący udział  odczytali fragmenty znanych ballad i romansów, takich jak: „Romantyczność”, „ Świtezianka”, „Powrót taty”, Pani Twardowska”, „Lilije”. Chodź lektura w odbiorze do łatwych nie należy, to czytający doskonale oddali klimat i charakter dzieł poety. Na zakończenie obejrzeliśmy krótki film pt.: „Nowogródek – Miasto Mickiewicza”.

Wszyscy wiemy, jak ważne jest czytanie, jak duży wpływ wywiera na życie człowieka oraz jak go kształtuje. Z pewnością w przyszłym roku ponownie dołączymy do Narodowego Czytania.

 

 

M.B.