Odkrywamy kolejne zakątki naszego regionu

Powiększ obraz

W dniu dzisiejszym grupa naszych uczestników  udała się na odkrywanie  nowych zakątków naszego regionu. Naszym przewodnikiem był dobrze nam znany  Pan Marcin Michańczyk – miejscowy animator kultury, fotograf, odznaczony za wybitne zasługi dla troski o cmentarze wojenne.

 

Niewątpliwie na uwagę zasługuje kapliczka w Grabownicy Starzeńskiej, nazywana przez mieszkańców „cygańską”, o której pisał znany polski etnograf Franciszek Kotula. Pan Marcin przekazał nam historię związaną z jej nazwą. Obejrzeliśmy również drewnianą cerkiew św. Jerzego z 1835 r., otoczoną nagrobkami,  znajdującą się w miejscowości Lalin, w gminie Sanok. Koleją miejscowością na naszej trasie była oddalona o parę kilometrów Grabówka, gdzie znajduje się filialna cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja z 1864 r., obok której znajdują się ruiny murowanej z kamienia dzwonnicy parawanowej.

Dziękujemy Panu Marcinowi za możliwość zwiedzenia tych miejsc, które niewątpliwie stanowią ozdobę malowniczych krajobrazów i są bogactwem regionu, upominki oraz poświęcony nam czas.

M. B.