Współczesny rolnik – wizyta w gospodarstwie rolnym w ramach poznawania różnych zawodów

Powiększ obraz

Obiegowy wizerunek rolnika, ukształtowany przez lata, niewiele ma dziś wspólnego z rzeczywistością. Dzięki rozwojowi technologii i wsparciu m.in. unijnemu, praca na roli wygląda teraz zupełnie inaczej niż kilkanaście lat temu. Współczesny rolnik to przedsiębiorca jak każdy inny właściciel własnego biznesu.

 Mieliśmy okazję przekonać się o tym podczas wizyty w gospodarstwie rolnym  Państwa Barbary i Witolda Toczków z Hłudna.

Uczestnicy spotkania obejrzeli zwierzęta i zabudowania gospodarskie, poznali etapy rozwoju bydła oraz produkcji mleka. Zwiedzili pomieszczenia związane z udojem i przechowywaniem mleka.
W pierwszej kolejności uczestnicy obejrzeli oborę, zobaczyli zwierzęta hodowlane i wysłuchali ciekawych informacji na temat hodowli krów. Następnie zapoznali się z obsługą dojarki  elektrycznej i  sposobie  przechowywania mleka.
W dalszej części spotkania gospodarze zaprezentowali nam maszyny rolnicze służące im w codziennej pracy. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób  powstają bale z sianem, trawą czy słomą. Zobaczyli jak przygotowywane jest podłoże do przechowywania kiszonki z kukurydzy. Z wielkim zainteresowaniem  słuchali wszystkich informacji przekazywanych przez pana Witolda. Nie zabrakło pytań ze strony uczestników, na które rolnik chętnie odpowiadał.
Choć jest to zawód trudny, pracochłonny i praktycznie bez urlopu, to jednak daje  wymierne korzyści oraz satysfakcję gospodarzom. Serdecznie dziękujemy państwu Toczkom  za ciepłe przyjęcie, poświęcony nam czas i  przekazanie wielu cennych wiadomości. 
G. Matwijczyk