Wycieczka do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Powiększ obraz

Wykorzystując piękną pogodę, 20.08.2012r. wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

 Naszą podróż do przeszłości rozpoczęliśmy od zwiedzenia Miasteczka Galicyjskiego. Sympatyczny pan przewodnik niezwykle interesująco opowiadał o życiu mieszkańców miasteczek naszego regionu. Mogliśmy zajrzeć do wnętrza apteki, zakładu fryzjerskiego,  podejrzeć pracę zegarmistrza, wysłać pocztówkę na poczcie i posmakować tradycyjnych wypieków piekarni „Jadczyszyn”.

Następnie udaliśmy się do starszej części skansenu, gdzie zapoznaliśmy się z kulturą i obyczajami Bojków i Łemków. Duże zainteresowanie wśród zwiedzających budziły dawne narzędzia i naczynia używane w domach naszych pradziadów. Niektórzy uczestnicy świetnie odgadywali zastosowanie poszczególnych  naczyń i sprzętu domowego. Obejrzeliśmy remizę strażacką, plebanię, domy bogatych i biednych mieszkańców Pogórza Bieszczadzkiego
i Karpat. Mieliśmy okazję usiąść w ławkach dawnej szkoły i posłuchać ciekawych opowieści na temat warunków oraz systemu nauczania w minionych stuleciach.

Nasza grupa pomimo iż była zmęczona, nie traciła dobrego humoru i zakończyła zwiedzanie skansenu pamiątkowym zdjęciem przy pięknej, galicyjskiej studni.