Wycieczka w Pieniny

Powiększ obraz

Wycieczki krajoznawcze na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez ŚDS. Miejsca, które zostają odwiedzone w ramach wyjazdu zostają wybrane w ramach głosowania uczestników. Na tegoroczne miejsce naszej dwudniowej podróży zostały wybrane Pieniny.

 

Pierwszym punktem na wycieczkowej mapie była Niedzica a w niej zwiedzanie Zamku Dunajec. Ta średniowieczna warownia jest jedną z głównych atrakcji województwa małopolskiego. Była plenerem licznych filmów m. in. „Wakacje  z duchami”, „Janosik”, „Mazepa”, „Zwariowana noc”. Obejrzeliśmy również wozownię znajdującą się w bezpośredniej bliskości zamku. Budynek spełnia rolę muzeum, w którym pokazane są stare, piękne i dobrze zachowane karety należące do ówczesnych właścicieli zamku.

Aby nabrać sił do dalszego zwiedzania udaliśmy się na obiad do Restauracji Dwór w Niedzicy. Po skosztowaniu rarytasów tamtejszej kuchni wybraliśmy się w rejs statkiem po Zalewie Czorsztyńskim. Statek „HARNAŚ” to pływająca kawiarnia, z pokładu której mogliśmy podziwiać okoliczne zabytki zarówno architektury jak i przyrody takie jak: Zamek Dunajec, zamek w Czorsztynie, zaporę wodną w Niedzicy Pieniński Park Narodowy.

Po zejściu z pokładu statku udaliśmy się na godzinną przerwę kawową oraz zakup pamiątek.

Kolejnym punktem zwiedzania była tradycyjna bacówka, na której od 1992 roku prowadzony jest kulturowy wypas owiec. W bacówce, wzniesionej na wzór bacówek podhalańskich zapoznaliśmy się z produkcją tradycyjnych serów jak również wzięliśmy udział w ich degustacji.

Po przybyciu na miejsce noclegowe do Kluszkowiec, czekała na nas miła niespodzianka przygotowana przez gospodarzy. Przy ognisku pełnym pysznych przekąsek wysłuchaliśmy muzyki na żywo w wykonaniu rodzimych twórców ludowych. Nie zabrakło skocznych tańców oraz wspólnego śpiewania najbardziej znanych piosenek góralskich.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się śniadaniem, po czym udaliśmy się w drogę do Sromowiec Wyżnych, skąd rozpoczął się spływ tratwami Przełomem Dunajca. To jedna z wygodniejszych  form zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego i jednocześnie jedna z największych atrakcji regionu. Z powodzeniem nazwać ją możemy wręcz atrakcją na skalę europejską. Przełom Dunajca jest jednym z najpiękniejszych przełomów na naszym kontynencie.  Trasa spływu ma obecnie 15 km długości oraz 36 m spadku rzeki. Płynąc tratwa oprócz pięknych widoków mogliśmy wysłuchać opowieści flisaków dotyczących Pienin.

Po dotarciu na miejsce docelowe a więc przystanek w Szczawnicy, udaliśmy się na obiad do schroniska PTTK Orlica w Szczawnicy. Następną atrakcją turystyczną było zwiedzanie Parku Zdrojowego w Szczawnicy. Szczawnica to  piękny a zarazem popularny kurort pełen historycznych zabudowań, galerii z pracami lokalnych artystów, stoisk z pamiątkami a przede wszystkim zachwycający walorami przyrodniczymi.

Podczas pobytu w Pieninach nie mogliśmy ominąć Szlachtowej, gdzie znajduje się Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya. Muzeum mieści się w budynku dawnej strażnicy granicznej. Ekspozycja prowadzi zwiedzających szlakiem przeszłości regionu pienińskiego. Wystawa niczym szlak, a pracownicy niczym górscy przewodnicy prowadzili nas przez zagadki przeszłości i dziedzictwo teraźniejszości, opowiadając o znaczeniu rzeki Dunajec i pływających po nich flisakach, połoninach i pasterzach, bożnicach, cerkwiach i kościołach, wodach, uzdrowiskach i kuracjuszach.

Muzeum było ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy w ramach wycieczki w Pieniny i nadszedł czas na powrót do domu. Z żalem opuszczaliśmy ten niezwykle urokliwy zakątek Polski i snuliśmy plany co zwiedzimy za rok.