Wyjazd do Sanktuarium Matki Bożej Boreckiej

Powiększ obraz

„Panno Święta z Jasnej Góry, Matką ludu Tyś jedyna,

Coś na tron Borek obrała, by nam zjednać łaskę Syna.”

We wtorkowe przedpołudnie wybraliśmy się do Borku Starego, gdzie znajduje się Sanktuarium Maryjne, zwane przez mieszkańców „Jasną Górą Różańcową”. Sanktuarium usytuowane jest na wzgórzu, przy zespole klasztornym ojców dominikanów. Po wejściu do kościoła, wybudowanego w stylu barokowym, uwagę przyciąga ołtarz główny oraz dwa ołtarze boczne. W jednym z nich znajduje się figura Zaśnięcia Matki Bożej. W centralnym miejscu ołtarza głównego umieszczony jest cudowny obraz Matki Bożej, zwanej Matką Boską Borecką. Według tradycji kościelnej obraz pojawił się w Borku ok. 1336 r. i już wówczas zasłynął cudami. Również i my mogliśmy uklęknąć przed cudownym obrazem i prosić o łaski.

Po wyjściu z kościoła zatrzymaliśmy się przy kaplicy Krzyża Świętego, stojącej na początku alejki do cudownego źródełka, gdzie napełniliśmy pojemniki wodą niosącą wybawienie w wielu dolegliwościach.

Bardzo serdecznie dziękujemy o. Grzegorzowi za przybliżenie tego niezwykłego miejsca kultu religijnego i umożliwienie zobaczenia cudownego obrazu.

G.M.