Zgłębiamy tajniki pszczelarstwa

Powiększ obraz

W dniu 01.10.2013r został zorganizowany wyjazd do Pana Czesława Gieruli – pszczelarza pasjonata pszczół.

W spotkaniu udział wzięli: Socha Wiesław, Bobola Anna, Radoń Józef, Gładysz Mariusz, Niemiec Teresa, Organ Zdzisława. W serdecznej atmosferze Pan Pszczelarz opowiadał uczestnikom o życiu pszczół, jak dbać o pasiekę, jak opiekować się pszczołami. Uczestnicy poznali etapy rozwoju pszczoły, dowiedzieli się jaką rolę w ulu pełni matka, kim jest truteń, kto informuje pszczoły gdzie kwitną kwiaty, porządki panujące w ulu. W czasie spotkania mogli z bliska zobaczyć jak jest zbudowany ul w środku, dowiedzieć się do czego służą poszczególne elementy jego wyposażenia. Mogli zapoznać się z rzeczami potrzebnymi pszczelarzowi do pracy m.in. widelec pasieczny, dmuchawą. Wymienione akcesoria  mogli  wziąć do ręki.  Usłyszeli w jaki sposób powstaje miód, odmiany ,właściwości lecznicze oraz inne produkty pszczele. Uczestnicy dowiedzieli  się także  jakie korzyści przynoszą pszczoły rolnikom.

         Temat pszczół bardzo zainteresował uczestników zadawali wiele pytań, na przykład dlaczego pszczoły żądlą i co trzeba zrobić aby tego nie robiły, dlaczego królowa jest tylko jedna i dlaczego nie ma króla, jak długo żyje królowa pszczół, czym różni się osa od pszczoły, skąd pszczoły wiedzą do którego ula mają przylecieć oraz  omówił zasady bezpiecznego zachowania w sytuacji zetknięcia się z pszczołami. Na te oraz na wiele innych pytań  pan Czesław cierpliwie odpowiadał.

        Spotkanie z pszczelarzem poszerzyło wiedzę uczestników na temat tych niezwykle pracowitych i pożytecznych owadach. Było to bardzo interesujące i ciekawe spotkanie.