Z wizytą w Rudawieckiej Izbie Pamięci

Powiększ obraz

W dniu 20 września mieliśmy zaszczyt gościć w Rudawieckiej Izbie Pamięci. Zwiedzanie było połączone z warsztatami z bibułkarstwa, w których brali udział wszyscy uczestnicy naszego ośrodka.

Rudawiecka Izba Pamięci funkcjonuje od  2009r. Powstała w ramach Programu Integracji Społecznej, którego liderem była Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej a partnerem Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich. Izba pamięci jest pewnego rodzaju placówką muzealną, w której zgromadzone są  sprzęty codziennego użytku naszych pradziadków: elementy wyposażenia dawnych kuchni, jak również narzędzia rolnicze, kowalskie, rękodzieło artystyczne, niepowtarzalne książki i czasopisma  i wiele innych cennych drobiazgów. Dzięki wysiłkowi włożonemu przez mieszkańców Rudawca na czele z Panią Danutą Czaja jest to miejsce, w którym „zatrzymał się czas”. W wielu ze zwiedzających ożyły dawne wspomnienia a tym samym powody do rozmów. Kolejnym punktem wizyty były warsztaty bibułkarskie czyli  „kręcenie” kwiatów z bibuły. To stary zwyczaj, który uprawiany był przez nasze babcie i prababcie. Kwiatami ozdabiano m.in. wnętrza domów, szczególnie były przydatne w okresach zimowych, kiedy natura skąpi nam naturalnych ozdób roślinnych. Celem warsztatów była nauka wykonywania prostych kwiatów z użyciem bibuły i krepiny jak również wymiana doświadczeń oraz wyzwolenie aktywności twórczej. Pod okiem pani Wandy Gładysz tworzyliśmy piękne kwiaty, którymi na koniec ozdobiliśmy drzewko szczęścia.

Wizyta była świetną okazją do spotkania z paniami z KGW w Rudawcu, które jak zawsze przyjęły nas bardzo serdecznie i ugościły pysznym żurem oraz kawą i herbatą. Serdecznie dziękujemy !