Z wizytą w Małym Skansenie

Powiększ obraz

Dnia 18.07.2017 r. mieliśmy okazję odwiedzić „Mały Skansen” w Grabownicy Starzeńskiej. Pan Tomasz Kędra – właściciel Skansenu, gromadzi w nim sprzęt gospodarczy i przedmioty codziennego użytku obrazujące życie na wsi  na przestrzeni XX wieku.

W skansenie mieści się ponad 10 tys. eksponatów zgromadzonych przez 13 lat. Swoim zamiłowaniem do tego, co dawne i piękne ocalił od zapomnienia i zniszczenia relikty podkarpackiej wsi. Eksponaty w skansenie znajdują się w kilku budynkach i wiatach. Pan Tomasz opowiedział nam o pasji kolekcjonerstwa  a tym samym zarysował w naszej wyobraźni niezwykły obraz czasów tak bardzo odmienny od obecnych. W sporej kolekcji mogliśmy zobaczyć dębowe kredensy, gliniane garnki, obrazy,  instrumenty, stare wózki, zegary, wagi, maśniczki, żarna, beczki do kapusty, lampy naftowe, żelazka na dusze i wiele innych przedmiotów, które służyły w życiu codziennym naszym przodkom.

W Skansenie urządzono również izbę chłopską oraz kuźnię. W malowniczy obraz skansenu wkomponowała się również kapliczka z wydrążoną w pniu niszą a w niej rzeźba Chrystusa Frasobliwego. Serdecznie dziękujemy Panu Tomkowi, że poświęcił swój wolny czas i był naszym przewodnikiem po „Małym Skansenie”. Dla nas była to prawdziwa podróż w czasie mieliśmy niecodzienną okazję, aby zobaczyć jak wyglądały dawne czasy pozbawione wielu udogodnień.

M. Baran