By czas nie zaćmił i niepamięć…

Powiększ obraz

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,

ten nie jest godzien szacunku,

teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” 

 Józef Piłsudski

 

 

Jedną z wielu inicjatyw realizowanych przez Szkołę Podstawową Nr 1 w Izdebkach, w ramach projektu edukacyjnego „Godność. Wolność. Niepodległość.”, było przygotowanie wystawy pamiątek z okresu międzywojennego pt. „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Słowa te najtrafniej określają temat  wystawy, którą mogliśmy obejrzeć w czwartek, 29 listopada br. W tematykę spotkania wprowadziła nas Pani Iwona Dobosz – nauczyciel historii tamtejszej szkoły. Wystawa to prezentacja historii Polski, na której zaprezentowane są  liczne eksponaty: odręcznie pisane dokumenty, unikatowe fotografie, monety, wyroby rzemieślnicze, książki i modlitewniki z dwudziestolecia międzywojennego, przedmioty codziennego użytku, elementy umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy  prezentację, której powstanie  nie byłoby możliwe bez zaangażowania i życzliwości mieszkańców, którzy udostępnili swoje rodzinne  pamiątki.

W dalszej części spotkania mogliśmy zobaczyć  historyczny pokój zagadek pod hasłem –„ Śledztwo… Groza… Intryga… Z Duchem Niepodległej”, wspólnie  spróbować swoich sił w grze historycznej i przenieść się w czasie do roku 1918.

Na koniec spotkania  dołączyliśmy się do akcji „Sto lat, Polsko!”, wieszając na Drzewku Życzeń biało-czerwone serca z życzeniami dla Niepodległej. Dopełnieniem tego, niezwykle udanego, dnia były wspólne zdjęcia oraz wpisanie się do okolicznościowej Księgi Życzeń.

 

 

 

M.Baran