Dbamy o naszych czworonożnych pupili – z wizytą w lecznicy dla zwierząt

Powiększ obraz

Wtorkowe przedpołudnie, 14 marca br., uczestnicy naszego Domu spędzili w Lecznicy weterynaryjnej ANIMALVET w Brzozowie, gdzie spotkali się z lekarzem weterynarii  Panem Piotrem Włodkiem.

 

Na wstępie lekarz przybliżył uczestnikom na czym polega codzienna  praca weterynarza. Następnie oprowadził wszystkich po pomieszczeniach przeznaczonych do leczenia zwierząt – sali operacyjnej, pokoju do stacjonarnego leczenia, magazynu leków oraz zaplecza sanitarnego. Zaprezentowany został sprzęt i aparatura wykorzystywana podczas niesienia  pomocy cierpiącym i chorym zwierzętom. Pan  Piotr wyjaśnił w jaki sposób  czworonożny pacjent  przygotowywany jest do przeprowadzenia operacji lub drobnego zabiegu.

W dalszej części spotkania Pani Marta Ryczaj – technik weterynarii, opowiedziała wszystkim jak prawidłowo dbać i pielęgnować zwierzęta domowe. Przybliżyła choroby zwierząt występujące w wyniku zaniedbań ze strony właściciela. Opowiedziała o  lekach  na odrobaczanie, opaskach przeciw kleszczom, kroplach itp. oraz terminach szczepień przeciw wściekliźnie.

Podczas pobytu w lecznicy  mieliśmy okazję uczestniczyć w badaniu chorego psa i  kota. Uczestnicy uważnie wsłuchiwali się w rozmowę lekarza z właścicielką czworonoga oraz z wielkim skupieniem przyglądali się badaniu. Dzięki temu spotkaniu uczestnicy poznali sposoby przekazywania nam informacji przez zwierzęta za pomocą swojego zachowania. Dowiedzieli się także, jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby u swojego zwierzaka, jak mu pomóc i jak dbać, aby szybko powracał do zdrowia. Myślę, że dzięki tej pouczającej wycieczce, uświadomili sobie również, iż zwierzęta chorują i cierpią tak samo jak ludzie, a każdy właściciel musi troszczyć się o swojego pupila.

G. Matwijczyk