Uczestnicy ŚDS z wizytą na Śląsku

Powiększ obraz

Nadszedł czas naszej kolejnej wycieczki. W dniach 16-17 lipca 2013r. w ramach dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy   im. Anny w Izdebkach wyjechali na wycieczkę do Żor, Tarnowskich Gór, Chorzowa.

 

Wspólnie z nami w wycieczce udział wzięli podopieczni  Środowiskowego Domu Samopomocy z Dynowa.

Pierwszym etapem naszego zwiedzania było miasteczko Twinpigs – Westernowy Park Rozrywki w Żorach, w którym to drewniane budynki są ściśle wzorowane na zabudowaniach z Dzikiego Zachodu. Jego centralnym punktem jest 150-metrowa ulica na, której mieści się biuro Szeryfa, Saloon, bank, poczta.  Mięliśmy  możność poznać życie w miasteczku kowbojskim, oglądać inscenizacje napadu na bank, widowiskowe strzelaniny, pojedynek rewolwerowców. Każdy mógł przenieść się w czasie do świata szeryfów, rewolwerowców i poszukiwaczy złota.

Drugiego dnia udaliśmy się do Tarnowskich Gór do Kopalni Srebra. Dzieląc się na grupy wraz z przewodnikiem zaczęliśmy zwiedzanie od budynku nadszybia ekspozycję muzealną, słuchaliśmy historii tego niezwykłego miejsca. Nowoczesną windą zjechaliśmy 40 metrów
w głąb kopalni, aby zwiedzić fragment podziemnych wyrobisk, chodników,  korytarzy wyznaczonych trzema szybami „ Anioł”, „Szczęść Boże” , „ Źmija”. We wnętrzu mogliśmy zobaczyć stanowiska pracy ówczesnych gwarków, ich narzędzia, podziemnie zbiorniki wodne, nacieki wapienne . Idąc gęsiego wąskimi korytarzami, mogliśmy pytać przewodnika
o nurtujące nas pytania. W sumie pokonaliśmy trasę  1700m, w tym podziemny przepływ łodziami na odcinku 270m.

Z Tarnowskich Gór udaliśmy się do Chorzowa gdzie zwiedziliśmy  Planetarium. Udaliśmy się do Sali projekcyjnej na seans przedstawiający spacer po niebie, otaczający nas wszechświat, układ słoneczny, planety. Seans był bardzo interesujący, przybliżył nam osiągnięcia obserwacji astronomicznych. Na pamiątkę przed budynkiem planetarium wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Po krótkiej przerwie na odpoczynek  udaliśmy się do chorzowskiego ogrodu zoologicznego.  Mogliśmy zobaczyć wiele gatunków zwierząt reprezentujących faunę wszystkich kontynentów.  Ogród zoologiczny był ostatnim punktem programu wycieczki, po jego zwiedzeniu pełni wrażeń  udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Po powrocie wspólnie wspominaliśmy te kilka dni, które pozwoliły nam tak wiele przeżyć i zobaczyć.