Wznieś serce nad zło…- obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych

Powiększ obraz

„Wznieś serce nad zło” to tegoroczne motto Dni Godności zorganizowanych 11.05 br. w Jasienicy Rosielnej. Z inicjatywy Wójta Gminy Jasienica Rosielna – Pani Urszuli Brzuszek oraz Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Bliznem  – Pani Doroty Kuźnar,  po raz pierwszy odbyły się uroczyste obchody Dnia Godności, w których uczestniczyli przedstawiciele ośrodków wsparcia z terenu powiatu brzozowskiego.

Spotkanie było równocześnie przeglądem twórczości Jacka Cygana w wykonaniu osób niepełnosprawnych.

Polski Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wywodzi się od święta obchodzonego pod tą samą nazwą we Francji, a przypada na 5 maja. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia obchodzony jest również Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Misją Dnia Godności jest podkreślenie, że niepełnosprawność intelektualna podobnie jak fizyczna lub kolor skóry, poglądy nie mogą być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w intencji uczestników biorących udział w spotkaniu, po czym odbył się uroczysty przemarsz do sali kina, który był równocześnie widocznym sygnałem obecności osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej.

W przeglądzie, który polegał na interpretacji tekstów piosenek Jacka Cygana, naszą placówkę reprezentowały dwie uczestniczki – Magdalena Baran oraz Dominika Trybiec, które wspólnie wykonały utwór „Co ty, królu złoty”.  Plakat do tekstu piosenki wykonał nasz uczestnik Jan Organ. Okazało się, że oprócz talentu pisarskiego posiada również zdolności malarskie i jego praca zajęła II miejsce w konkursie plastycznym.

Bardzo dobrze, że są organizowane tego typu wydarzenia, które przypominają nam o godności każdego człowieka, także tego który doświadczony jest różnego rodzaju niepełnosprawnością.